Amphenol Aerospace Operations MS27473E20F39S
MS27473E20F39S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E20F39S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E20F39S.pdf
Availability of MS27473E20F39S
QUANTITY
MS27473E20F39S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E20F39S
Internal Part NumberEIS-MS27473E20F39S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E20F39S
Related LinksMS27473, MS27473E20F39S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E20F39S Details Description
Related parts for MS27473E20F39S
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
POTTING COMPOUND CLR 2PART 375ML datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 20A 36W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 50POS datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 8POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf