Amphenol Aerospace Operations MS27473E22B21S
MS27473E22B21S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E22B21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E22B21S.pdf
Availability of MS27473E22B21S
QUANTITY
MS27473E22B21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E22B21S
Internal Part NumberEIS-MS27473E22B21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E22B21S
Related LinksMS27473, MS27473E22B21S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E22B21S Details Description
Related parts for MS27473E22B21S
JUMPER-H9991TR/1853BL/H9991TR 5" datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 198MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NC 120MA 4-SOP datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 10' datasheet.pdf
COIL CHOKE 39MH 0.4A VERT datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 79.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 32A 140W TO247AD datasheet.pdf
FUSE 4A 350V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ESD datasheet.pdf
15UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf