Amphenol Aerospace Operations MS27473E22B32S
MS27473E22B32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E22B32S
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E22B32S.pdf
Availability of MS27473E22B32S
QUANTITY
MS27473E22B32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E22B32S
Internal Part NumberEIS-MS27473E22B32S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E22B32S
Related LinksMS27473, MS27473E22B32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E22B32S Details Description
Related parts for MS27473E22B32S
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf