Amphenol Aerospace Operations MS27473E24B19S
MS27473E24B19S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E24B19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E24B19S.pdf
Availability of MS27473E24B19S
QUANTITY
MS27473E24B19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E24B19S
Internal Part NumberEIS-MS27473E24B19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E24B19S
Related LinksMS27473, MS27473E24B19S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E24B19S Details Description
Related parts for MS27473E24B19S
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-TSSOP datasheet.pdf
LIGHT BAFFLE datasheet.pdf
IND DEV RT PKG S G 32K TAGS datasheet.pdf
IC SWITCH HI-SIDE 1CH D-PAK-5 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS 30AU datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CLIP SAFETY ALLIGATOR 30A GREEN datasheet.pdf