Amphenol Aerospace Operations MS27473P12B35P
MS27473P12B35P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P12B35P
Brief Description
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473P12B35P.pdf
Availability of MS27473P12B35P
QUANTITY
MS27473P12B35P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P12B35P
Internal Part NumberEIS-MS27473P12B35P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P12B35P
Related LinksMS27473, MS27473P12B35P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P12B35P Details Description
Related parts for MS27473P12B35P
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 37A 0.28 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 80.6OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD DPDT 36TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf