Amphenol Aerospace Operations MS27473P14B15SA
MS27473P14B15SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P14B15SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473P14B15SA.pdf
Availability of MS27473P14B15SA
QUANTITY
MS27473P14B15SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P14B15SA
Internal Part NumberEIS-MS27473P14B15SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P14B15SA
Related LinksMS27473, MS27473P14B15SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P14B15SA Details Description
Related parts for MS27473P14B15SA
IC ISOMODEM LINE-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 2KPA DIFF datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
PARTS KIT datasheet.pdf
OPTOCOUPLER ATEX 4KVDC datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 200MA 900 MOHM datasheet.pdf