Amphenol Aerospace Operations MS27473P14F37PA
MS27473P14F37PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P14F37PA
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473P14F37PA.pdf
Availability of MS27473P14F37PA
QUANTITY
MS27473P14F37PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P14F37PA
Internal Part NumberEIS-MS27473P14F37PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-37
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P14F37PA
Related LinksMS27473, MS27473P14F37PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P14F37PA Details Description
Related parts for MS27473P14F37PA
SENSOR REFLECTIVE FAST SW 4LEAD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 1.2A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
SW HINGE LVR SPST-NC 0.1A 125V datasheet.pdf