Amphenol Aerospace Operations MS27473P20B41S
MS27473P20B41S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P20B41S
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473P20B41S.pdf
Availability of MS27473P20B41S
QUANTITY
MS27473P20B41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P20B41S
Internal Part NumberEIS-MS27473P20B41S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P20B41S
Related LinksMS27473, MS27473P20B41S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P20B41S Details Description
Related parts for MS27473P20B41S
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/5V 0.45A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 24QFN datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf