Amphenol Aerospace Operations MS27473P24A61PC
MS27473P24A61PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P24A61PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473P24A61PC.pdf
Availability of MS27473P24A61PC
QUANTITY
MS27473P24A61PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P24A61PC
Internal Part NumberEIS-MS27473P24A61PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P24A61PC
Related LinksMS27473, MS27473P24A61PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P24A61PC Details Description
Related parts for MS27473P24A61PC
IDC CABLE - HKR34S/AE34M/X datasheet.pdf
CONN ADAPTER 14P-14P F-M PNL MNT datasheet.pdf
POWER ELEMENT BUSH M4 16PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 40 POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 18MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf