Amphenol Aerospace Operations MS27473P24B4PC
MS27473P24B4PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473P24B4PC
Brief Description
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473P24B4PC.pdf
Availability of MS27473P24B4PC
QUANTITY
MS27473P24B4PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473P24B4PC
Internal Part NumberEIS-MS27473P24B4PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert24-4
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress Protection-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473P24B4PC
Related LinksMS27473, MS27473P24B4PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473P24B4PC Details Description
Related parts for MS27473P24B4PC
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 90POS 3ROW .100 datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/16" datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf