Amphenol Aerospace Operations MS27473T10B13SLC
MS27473T10B13SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T10B13SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T10B13SLC.pdf
Availability of MS27473T10B13SLC
QUANTITY
MS27473T10B13SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T10B13SLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T10B13SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22M
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T10B13SLC
Related LinksMS27473T, MS27473T10B13SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T10B13SLC Details Description
Related parts for MS27473T10B13SLC
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A SOLDER datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMX25412060 datasheet.pdf
CONN BNC ATTACH PLUG FML-ML datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 34 AWG 1000 FT RD datasheet.pdf