Amphenol Aerospace Operations MS27473T10B98SB
MS27473T10B98SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T10B98SB
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T10B98SB.pdf
Availability of MS27473T10B98SB
QUANTITY
MS27473T10B98SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T10B98SB
Internal Part NumberEIS-MS27473T10B98SB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T10B98SB
Related LinksMS27473, MS27473T10B98SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T10B98SB Details Description
Related parts for MS27473T10B98SB
IC FPGA 71 I/O 100TQFP datasheet.pdf
IGBT 600V 25A 80W TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 249 OHM 1% 30W datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 14" 7S FIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 3MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf