Amphenol Aerospace Operations MS27473T10F13PA
MS27473T10F13PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T10F13PA
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T10F13PA.pdf
Availability of MS27473T10F13PA
QUANTITY
MS27473T10F13PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T10F13PA
Internal Part NumberEIS-MS27473T10F13PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T10F13PA
Related LinksMS27473, MS27473T10F13PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T10F13PA Details Description
Related parts for MS27473T10F13PA
TIE HOLD FLAT WIT 18-60 .17" datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .900 50POS datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf