Amphenol Aerospace Operations MS27473T12B22PD
MS27473T12B22PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T12B22PD
Brief Description
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T12B22PD.pdf
Availability of MS27473T12B22PD
QUANTITY
MS27473T12B22PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T12B22PD
Internal Part NumberEIS-MS27473T12B22PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T12B22PD
Related LinksMS27473, MS27473T12B22PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T12B22PD Details Description
Related parts for MS27473T12B22PD
MOSFET P-CH 55V 18A DPAK datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24SOIC datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE GRN TRI BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf