Amphenol Aerospace Operations MS27473T12B98SB
MS27473T12B98SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T12B98SB
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T12B98SB.pdf
Availability of MS27473T12B98SB
QUANTITY
MS27473T12B98SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T12B98SB
Internal Part NumberEIS-MS27473T12B98SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T12B98SB
Related LinksMS27473, MS27473T12B98SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T12B98SB Details Description
Related parts for MS27473T12B98SB
IC REG CTRLR ISO PWM CM 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X23MM 2WR datasheet.pdf
Crystal 49.1520MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C COTS Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 6A TO263-2 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
HDR 60POS 2 9MM SHORT LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf