Amphenol Aerospace Operations MS27473T14A18SA
MS27473T14A18SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T14A18SA
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T14A18SA.pdf
Availability of MS27473T14A18SA
QUANTITY
MS27473T14A18SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T14A18SA
Internal Part NumberEIS-MS27473T14A18SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T14A18SA
Related LinksMS27473, MS27473T14A18SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T14A18SA Details Description
Related parts for MS27473T14A18SA
CONN HEADER R/A .100 14POS 30AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A 8-SOIC datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 244-DIMM datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR26B/AE26G/X datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 3A DO214AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf