Amphenol Aerospace Operations MS27473T14B18SLC
MS27473T14B18SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T14B18SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T14B18SLC.pdf
Availability of MS27473T14B18SLC
QUANTITY
MS27473T14B18SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T14B18SLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T14B18SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T14B18SLC
Related LinksMS27473T, MS27473T14B18SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T14B18SLC Details Description
Related parts for MS27473T14B18SLC
FIXED IND 220UH 500MA 1.58 OHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
CBL 28POS 0.5MM JMPR TYPE D 7" datasheet.pdf