Amphenol Aerospace Operations MS27473T14F18SB
MS27473T14F18SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T14F18SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T14F18SB.pdf
Availability of MS27473T14F18SB
QUANTITY
MS27473T14F18SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T14F18SB
Internal Part NumberEIS-MS27473T14F18SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T14F18SB
Related LinksMS27473, MS27473T14F18SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T14F18SB Details Description
Related parts for MS27473T14F18SB
TRANS NPN 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.58A 49 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
2.0 WTB HSG 14CKT GRAY datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf