Amphenol Aerospace Operations MS27473T14F37S
MS27473T14F37S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T14F37S
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T14F37S.pdf
Availability of MS27473T14F37S
QUANTITY
MS27473T14F37S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T14F37S
Internal Part NumberEIS-MS27473T14F37S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T14F37S
Related LinksMS27473, MS27473T14F37S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T14F37S Details Description
Related parts for MS27473T14F37S
IC ADAPTER PRO/100 SR MOBILE datasheet.pdf
IC MPU 68000 25MHZ 114PGA datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC P600 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf