Amphenol Aerospace Operations MS27473T16B26PA
MS27473T16B26PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T16B26PA
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T16B26PA.pdf
Availability of MS27473T16B26PA
QUANTITY
MS27473T16B26PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T16B26PA
Internal Part NumberEIS-MS27473T16B26PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T16B26PA
Related LinksMS27473, MS27473T16B26PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T16B26PA Details Description
Related parts for MS27473T16B26PA
JUMPER-H1503TR/A3049V/H1501TR 3" datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 250V datasheet.pdf
VARISTOR 642V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
RES SMD 4.53M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
H48-2 SHEET 640X320X3MM W/ADH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf