Amphenol Aerospace Operations MS27473T16B6B
MS27473T16B6B picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T16B6B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T16B6B.pdf
Availability of MS27473T16B6B
QUANTITY
MS27473T16B6B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T16B6B
Internal Part NumberEIS-MS27473T16B6B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert16-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T16B6B
Related LinksMS2747, MS27473T16B6B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T16B6B Details Description
Related parts for MS27473T16B6B
RES 1.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP FS-T PLUNG GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
I/O MODULE 2 DIGITAL 1 SOLID ST datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf