Amphenol Aerospace Operations MS27473T16F42PALC
MS27473T16F42PALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T16F42PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 42POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27473T16F42PALC.pdf
Availability of MS27473T16F42PALC
QUANTITY
MS27473T16F42PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T16F42PALC
Internal Part NumberEIS-MS27473T16F42PALC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T16F42PALC
Related LinksMS27473T, MS27473T16F42PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T16F42PALC Details Description
Related parts for MS27473T16F42PALC
IC DAC V-OUT SRL 12BIT 5V 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
RES 90 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN M8 MALE 3POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf