Amphenol Aerospace Operations MS27473T16F42PLC
MS27473T16F42PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T16F42PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 42POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27473T16F42PLC.pdf
Availability of MS27473T16F42PLC
QUANTITY
MS27473T16F42PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T16F42PLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T16F42PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T16F42PLC
Related LinksMS27473T, MS27473T16F42PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T16F42PLC Details Description
Related parts for MS27473T16F42PLC
LINE FILTER 4.0MH 1.1A N SERIES datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO220-3 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 4.5A datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO214AA datasheet.pdf
MIDGET FUSE 1KVDC PCB 30A SOLAR datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 60V TO-263AB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf