Amphenol Aerospace Operations MS27473T18A32S
MS27473T18A32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18A32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18A32S.pdf
Availability of MS27473T18A32S
QUANTITY
MS27473T18A32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18A32S
Internal Part NumberEIS-MS27473T18A32S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18A32S
Related LinksMS27473, MS27473T18A32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18A32S Details Description
Related parts for MS27473T18A32S
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 5X6 datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS BLK 30AU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 60W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 8.7A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 15C S 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf