Amphenol Aerospace Operations MS27473T18A32SLC
MS27473T18A32SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18A32SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T18A32SLC.pdf
Availability of MS27473T18A32SLC
QUANTITY
MS27473T18A32SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18A32SLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T18A32SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18A32SLC
Related LinksMS27473T, MS27473T18A32SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18A32SLC Details Description
Related parts for MS27473T18A32SLC
IC 8051 MCU 8K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 12POS .156 T/H AU datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RESISTOR 10KOHM 11W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
CONN USB A COVER BLACK datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf