Amphenol Aerospace Operations MS27473T18A53S
MS27473T18A53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18A53S
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18A53S.pdf
Availability of MS27473T18A53S
QUANTITY
MS27473T18A53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18A53S
Internal Part NumberEIS-MS27473T18A53S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18A53S
Related LinksMS27473, MS27473T18A53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18A53S Details Description
Related parts for MS27473T18A53S
IC DATA SEL/MUX QUAD 1-2 16SO datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf