Amphenol Aerospace Operations MS27473T18A66S
MS27473T18A66S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18A66S
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18A66S.pdf
Availability of MS27473T18A66S
QUANTITY
MS27473T18A66S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18A66S
Internal Part NumberEIS-MS27473T18A66S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-66
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18A66S
Related LinksMS27473, MS27473T18A66S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18A66S Details Description
Related parts for MS27473T18A66S
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 40W datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.2A 29.9 MOHM datasheet.pdf