Amphenol Aerospace Operations MS27473T18B30S
MS27473T18B30S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18B30S
Brief Description
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18B30S.pdf
Availability of MS27473T18B30S
QUANTITY
MS27473T18B30S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18B30S
Internal Part NumberEIS-MS27473T18B30S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18B30S
Related LinksMS27473, MS27473T18B30S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18B30S Details Description
Related parts for MS27473T18B30S
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 9POS datasheet.pdf
IC SUPPLY VOLT MON 2.68V 8-SOIC datasheet.pdf
PG SPADE 16-14 6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE 10A 240V BS 88 BRITISH datasheet.pdf
VF CHARACTER DISPLAY 20X4 USB datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf