Amphenol Aerospace Operations MS27473T18B32PB
MS27473T18B32PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18B32PB
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T18B32PB.pdf
Availability of MS27473T18B32PB
QUANTITY
MS27473T18B32PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18B32PB
Internal Part NumberEIS-MS27473T18B32PB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18B32PB
Related LinksMS27473, MS27473T18B32PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18B32PB Details Description
Related parts for MS27473T18B32PB
IDC CABLE - MCS20K/MC20M/MCS20K datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC RAD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 14POS 1MM 8" datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 35NS 28-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf