Amphenol Aerospace Operations MS27473T18B32S
MS27473T18B32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18B32S
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18B32S.pdf
Availability of MS27473T18B32S
QUANTITY
MS27473T18B32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18B32S
Internal Part NumberEIS-MS27473T18B32S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18B32S
Related LinksMS27473, MS27473T18B32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18B32S Details Description
Related parts for MS27473T18B32S
IC OTP 256KBIT 150NS 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS CHIP DO-35 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 20% 3024 datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 24 POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
1.25MM F/L 6POS 28AWG 450MM datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 25 M37 OLIVE datasheet.pdf
FUSE 100AMP 690V AM SIZE 00 DUAL datasheet.pdf