Amphenol Aerospace Operations MS27473T18B53SA
MS27473T18B53SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18B53SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18B53SA.pdf
Availability of MS27473T18B53SA
QUANTITY
MS27473T18B53SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18B53SA
Internal Part NumberEIS-MS27473T18B53SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18B53SA
Related LinksMS27473, MS27473T18B53SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18B53SA Details Description
Related parts for MS27473T18B53SA
IC CTRLR HOT SWAP 100MV 16-QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS 30AWG 48IN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1W +/-15V 33MA datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HANDLE datasheet.pdf
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 1X1 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf