Amphenol Aerospace Operations MS27473T18B53SB
MS27473T18B53SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18B53SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18B53SB.pdf
Availability of MS27473T18B53SB
QUANTITY
MS27473T18B53SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18B53SB
Internal Part NumberEIS-MS27473T18B53SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18B53SB
Related LinksMS27473, MS27473T18B53SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18B53SB Details Description
Related parts for MS27473T18B53SB
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED DISPLAY 7-SEG RED 1-DIGIT CA datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 15V datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 25V 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 144MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EXTRA LARGE GRIPPER PROBE SET datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .325 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf