Amphenol Aerospace Operations MS27473T20B16PB
MS27473T20B16PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T20B16PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T20B16PB.pdf
Availability of MS27473T20B16PB
QUANTITY
MS27473T20B16PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T20B16PB
Internal Part NumberEIS-MS27473T20B16PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T20B16PB
Related LinksMS27473, MS27473T20B16PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T20B16PB Details Description
Related parts for MS27473T20B16PB
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 1008 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
KIT DEV M7 W/1 M7 MH MOD datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W. FLTR 2A M80 datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
COLLET FFA.2E. - 8.5MM DIA datasheet.pdf