Amphenol Aerospace Operations MS27473T20B35PC
MS27473T20B35PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T20B35PC
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T20B35PC.pdf
Availability of MS27473T20B35PC
QUANTITY
MS27473T20B35PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T20B35PC
Internal Part NumberEIS-MS27473T20B35PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert20-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T20B35PC
Related LinksMS27473, MS27473T20B35PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T20B35PC Details Description
Related parts for MS27473T20B35PC
CONN RCPT 5POS 0 DEG BLACK/BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
KIT BAFFLE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
LED RGBW CLEAR DOME 4CH MCPCB datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD LIN RGB 46CDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 20POS R/A SMD AU datasheet.pdf