Amphenol Aerospace Operations MS27473T20B41SB
MS27473T20B41SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T20B41SB
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T20B41SB.pdf
Availability of MS27473T20B41SB
QUANTITY
MS27473T20B41SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T20B41SB
Internal Part NumberEIS-MS27473T20B41SB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T20B41SB
Related LinksMS27473, MS27473T20B41SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T20B41SB Details Description
Related parts for MS27473T20B41SB
CONN HEADER PIN 24POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG WHITE 250' datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 4MICROFOOT datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf