Amphenol Aerospace Operations MS27473T20F16S
MS27473T20F16S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T20F16S
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T20F16S.pdf
Availability of MS27473T20F16S
QUANTITY
MS27473T20F16S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T20F16S
Internal Part NumberEIS-MS27473T20F16S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T20F16S
Related LinksMS27473, MS27473T20F16S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T20F16S Details Description
Related parts for MS27473T20F16S
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT6 GREEN 3' datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 4A 90DEG datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM RECESSED BLU datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 17.2A 6 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf