Amphenol Aerospace Operations MS27473T22B14S
MS27473T22B14S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T22B14S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T22B14S.pdf
Availability of MS27473T22B14S
QUANTITY
MS27473T22B14S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T22B14S
Internal Part NumberEIS-MS27473T22B14S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C