Amphenol Aerospace Operations MS27473T22B21S
MS27473T22B21S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T22B21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T22B21S.pdf
Availability of MS27473T22B21S
QUANTITY
MS27473T22B21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T22B21S
Internal Part NumberEIS-MS27473T22B21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T22B21S
Related LinksMS27473, MS27473T22B21S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T22B21S Details Description
Related parts for MS27473T22B21S
LED 7SEG .36" SGL 660NM SRED CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
KIT LCD 7" TOUCH datasheet.pdf