Amphenol Aerospace Operations MS27473T22B32S
MS27473T22B32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T22B32S
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T22B32S.pdf
Availability of MS27473T22B32S
QUANTITY
MS27473T22B32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T22B32S
Internal Part NumberEIS-MS27473T22B32S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T22B32S
Related LinksMS27473, MS27473T22B32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T22B32S Details Description
Related parts for MS27473T22B32S
RES KIT 100-976 1/8W 22800PCS datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 6X0.08" BLK datasheet.pdf
RES 400 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf