Amphenol Aerospace Operations MS27473T24B35PALC
MS27473T24B35PALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24B35PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS27473T24B35PALC.pdf
Availability of MS27473T24B35PALC
QUANTITY
MS27473T24B35PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24B35PALC
Internal Part NumberEIS-MS27473T24B35PALC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24B35PALC
Related LinksMS27473T, MS27473T24B35PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24B35PALC Details Description
Related parts for MS27473T24B35PALC
FIXED IND 470UH 111MA 12.85 OHM datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED OSLON AMBER RED datasheet.pdf
30AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
225 MM EC CENTRIFUGAL FAN datasheet.pdf