Amphenol Aerospace Operations MS27473T24B35PB
MS27473T24B35PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24B35PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473T24B35PB.pdf
Availability of MS27473T24B35PB
QUANTITY
MS27473T24B35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24B35PB
Internal Part NumberEIS-MS27473T24B35PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24B35PB
Related LinksMS27473, MS27473T24B35PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24B35PB Details Description
Related parts for MS27473T24B35PB
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 720MA 480 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 340MA 1.44 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf