Amphenol Aerospace Operations MS27473T24B35SD
MS27473T24B35SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24B35SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T24B35SD.pdf
Availability of MS27473T24B35SD
QUANTITY
MS27473T24B35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24B35SD
Internal Part NumberEIS-MS27473T24B35SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24B35SD
Related LinksMS27473, MS27473T24B35SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24B35SD Details Description
Related parts for MS27473T24B35SD
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 200W datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TACTILE RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 28DSBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 97MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.24UF RADIAL datasheet.pdf