Amphenol Aerospace Operations MS27473T24B61S
MS27473T24B61S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24B61S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T24B61S.pdf
Availability of MS27473T24B61S
QUANTITY
MS27473T24B61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24B61S
Internal Part NumberEIS-MS27473T24B61S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24B61S
Related LinksMS27473, MS27473T24B61S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24B61S Details Description
Related parts for MS27473T24B61S
IC SHIFT REGISTER 8BIT HS 14DIP datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLT 16-SOIC datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
1 BIT BUS SWITCH ULLGA 6 datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 2A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
WIRE GUIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A FLIPCHIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD323 datasheet.pdf