Amphenol Aerospace Operations MS27473T24F61SB
MS27473T24F61SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24F61SB
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T24F61SB.pdf
Availability of MS27473T24F61SB
QUANTITY
MS27473T24F61SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24F61SB
Internal Part NumberEIS-MS27473T24F61SB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24F61SB
Related LinksMS27473, MS27473T24F61SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24F61SB Details Description
Related parts for MS27473T24F61SB
IC FLASH 1MBIT 200NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUSING SR datasheet.pdf
IC SWITCH DIGITAL 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf