Amphenol Aerospace Operations MS27473T24F61SDLC
MS27473T24F61SDLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24F61SDLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T24F61SDLC.pdf
Availability of MS27473T24F61SDLC
QUANTITY
MS27473T24F61SDLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24F61SDLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T24F61SDLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24F61SDLC
Related LinksMS27473T, MS27473T24F61SDLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24F61SDLC Details Description
Related parts for MS27473T24F61SDLC
CONN RCPT 38POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 6A datasheet.pdf
FUSE M/TL 5X25MM INDICATOR .080A datasheet.pdf
RAST 2.5 STANDARD SEMI-AUTO KIT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 15 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
COMBO 17W2 F SOD G TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf