Amphenol Aerospace Operations MS27473T24F61SLC
MS27473T24F61SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T24F61SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473T24F61SLC.pdf
Availability of MS27473T24F61SLC
QUANTITY
MS27473T24F61SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T24F61SLC
Internal Part NumberEIS-MS27473T24F61SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T24F61SLC
Related LinksMS27473T, MS27473T24F61SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T24F61SLC Details Description
Related parts for MS27473T24F61SLC
BOARD EVAL FOR CS8952 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMX25311226 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 85NS 80LBGA datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 36POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf