Amphenol Aerospace Operations MS27474E10B98S
MS27474E10B98S picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E10B98S
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474E10B98S.pdf
Availability of MS27474E10B98S
QUANTITY
MS27474E10B98S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E10B98S
Internal Part NumberEIS-MS27474E10B98S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E10B98S
Related LinksMS27474, MS27474E10B98S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E10B98S Details Description
Related parts for MS27474E10B98S
IC AMP MULTI TRPL 500MHZ 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 34POS SMD datasheet.pdf
SWITCH 3POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7S 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 4.7K OHM 0404 datasheet.pdf
ETRAK2 32 24V DI E2BASE1 datasheet.pdf
LED COB CXB1304 4000K WHT SMD datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL-ELEMENT INDICATIN datasheet.pdf
270UF 450V 35X30MM 105C 2000H datasheet.pdf