Amphenol Aerospace Operations MS27474E16A26P
MS27474E16A26P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E16A26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474E16A26P.pdf
Availability of MS27474E16A26P
QUANTITY
MS27474E16A26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E16A26P
Internal Part NumberEIS-MS27474E16A26P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E16A26P
Related LinksMS27474, MS27474E16A26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E16A26P Details Description
Related parts for MS27474E16A26P
CONN SPRING CONT 48 POS .295 SMD datasheet.pdf
CONN MALE RCPT 5POS REAR MT datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220F datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE 1.6-4.8MM DIA WH datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf