Amphenol Aerospace Operations MS27474E18A11PA
MS27474E18A11PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E18A11PA
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474E18A11PA.pdf
Availability of MS27474E18A11PA
QUANTITY
MS27474E18A11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E18A11PA
Internal Part NumberEIS-MS27474E18A11PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E18A11PA
Related LinksMS27474, MS27474E18A11PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E18A11PA Details Description
Related parts for MS27474E18A11PA
SIDAC 4CHP 100/230V 250A MS-013 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B OCTAL 100QFP datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 5A datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SIGNAL RELAY 2 FORM C 6V datasheet.pdf
MINI COAX LOOP PLUG 50 OHM datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf