Amphenol Aerospace Operations MS27474E24F24S
MS27474E24F24S picture photo
Mfg. Part Number
MS27474E24F24S
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474E24F24S.pdf
Availability of MS27474E24F24S
QUANTITY
MS27474E24F24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474E24F24S
Internal Part NumberEIS-MS27474E24F24S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474E24F24S
Related LinksMS27474, MS27474E24F24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474E24F24S Details Description
Related parts for MS27474E24F24S
JUMPER-H1502TR/A2015B/H1502TR 3" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LED GREEN 525NM WATER CLEAR SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMA datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 20SSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
VARISTOR 504V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.33333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf